Alexa Nedir, Site Kaydı Nasıl Yapılır ?

Alexa Nedir, Site Kaydı Nasıl Yapılır ?

Alexa, Nisan 1996 yılında kurulmuş, web siteleri trafikleri hakkında bilgi veren ve aynı zamanda Dünya ve Local (Türkiye) bazlı site sıralamalarını veren bir şirkettir. Tarayıcınıza Tool Bar indirerek sitenizin veya diğer sitelerin Türkiye ve Dünya’da alexa algoritmasına göre kaçıncı sırada olduklarını görme şansınız bulunmaktadır.

Alexa’ya Nasıl Kayıt Olunur ?

Sitenizi Alexa’ya kayıt ettrimek isterseniz eğer bir mail adresinizin ya da Facebook sayfanızın olması yeterlidir. Dilerseniz şimdi alexaya site kaydı yapmayı tekere teker görseller ve açıklamaları ile birlikte öğrenelim.

1. Anasayfaya giriş yapınız. (www.alexa.com) ve daha sonra sağ üst kısımda bulunan Create An Account butonuna basınız.

alexa-anasayfa

2. Karşınıza iki mail adresinizi yazarak ya da Facebook ile direk kayıt olabileceğiniz alan gelecektir. Facebook hesabınız yok ise sol kısıma üye olabilmek için kullanabileceğiniz bir mail adresi giriniz. Facebook hesabınız var ve açık ise direk olarak sağ kısımda bulunan Login wit Facebook butonu ile kayıt olabilirsiniz.

alexa-kayit-sayfasi

3. Mail ile giriş yapacağınız zaman serverlarda yaşanabilecek sorunlardan dolayı gecikmelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla birlikte Facebook hesabınız ile bağlandığınızda anında üyeliğiniz onaylanacaktır. Üye olduktan sonra http://www.alexa.com/pro/dashboard sayfasına giriş yapınız. Ardından aşağıda görseldeki gibi çıkan sayfada “New Comparison” alanına tıklayınız.

 alexa-site-ekleme

4. Aşağıdaki görseldeki gibi sol kısımda Site Comparisons alanının altında bulunan boşluğa site isminizi yazınız ve ardından Enter tuşuna basınız. Bu şlemi yaptıktan sonra karşınıza bir grafik çıkacaktır. Bu grafiği gördükten sonra ise sol kısımda bulunan Site Overviev alanına tıklayınız. En alt kısımda Edit Site Info butonu göreceksiniz.

alexa-site-kayıt

5. Edit Site Info alanına tıkladığınızda sizlerden sitenizi doğrulamanız istenecektir. Bu işlemi iki türlü yapabilirsiniz. Birincisi indirmeniz istenen dosyayı direk olarak FTP aracılığı ile sitenizin ana dizinine atabilirsiniz. Bununla birlikte size verilen kodu sitenizin ansayfasına (header, footer vb.) ekleyerek site onayı gerçekleştirebilirsiniz.

alexa-onay-sayfasi

6. Site onayınız gerçekleştirdikten sonra üst kısımda bulunan My Dashboard alanına tıklayınız. Bu sayfada aşağıda bulunan görseldeki gibi “Site Management” alanına geliniz ve ardından “Edit Site Listing” kısmına tıklayınız. Artık site bilgilerinizi doldurabilir ve aramalarda o bilgiler ile sitenizin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

alexa-site-bilgi-girme

7. Site bilgilerinizi ve sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra artık siteniz alexaya kayıt edilmiş olacaktır. Alexa Toolbar kullananlarda ve aynı zamanda alexa aratmalarında siteniz yazmış olduğunu açıklama ile çıkacaktır. şağıda bulunan görselde Alexa’ya site eklenmeden ve eklendikten sonra Toolbar’da nasıl bir görüntüye sahip olduğunu görebilirsiniz.

bursa-web-tasarim-alexa

Buraya kadar alexa nedir ve site kaydı nasıl yapılır anlatmaya çalıştım. Eğer alexa aracılığı ile sitenizin detaylı bilgilerine ulaşmak ve Alexa’nın sunmuş olduğu diğer özelliklerden faydalanmak isterseniz ücretli bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her ay belirlenmiş olan ücreti ödemeniz gerekmektedir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara