Google Reklamlarına Neden Çok Fazla Harcıyorum?

Google Reklamı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Google AdWords ; Yani google reklamcılığı genelde paranızın fazla gitmesinin sebebi her kelimeyle çıkmayı istemeniz ve reklamın hitap ettiği ili ve çevreyi yanlış seçmenizdir.

Mesela örnek verecek olursak kelime seçimi botox kelimesini ele alalım. Botox kelimesi geniş bir kelimedir. Ama bir o kadarda dardır. Herkes genelde bilir ama genelde bulunduğun ilde yapılması gereken bir kelimedir.

GOOGLE REKLAMLARI

Sizin Bursa' da bir estetikçisiniz Google Reklamı verirken Geniş eşleme ve bütün illeri seçerseniz. Paranız boşa gidecektir. Böyle bir kelimede ne seçilmesi gereklidir. Sıralı eşleme ve il bazlı reklam verilmelidir. Çünkü bu işlem insanların genelde kendi ilinde tercih ettiği bir tedavidir.

Google Reklamları

Google Reklamı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Google Reklam Verme Başvurusu

Google Reklam Vermek İçin Formu Doldurun ve Ücretsiz Uzman Desteği Alın.

Yani bundan çıkaracağız şudur. Vereceğiz Google AdWords Reklamlarını gruplandırarak yapmamız ve kelimeleri seçerken çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Google Reklam Fiyatları

GOOGLE REKLAMLARI

Google AdWords reklam fiyatları neye göre belirlenir? TBM, BGBM ve EBM teklifleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Google Reklam Fiyatları Hakkında En Çok Merak Edilenler

Google reklam fiyatları denildiğinde işini internette büyütmek isteyen işletme sahiplerinin akıllarında birçok soru işaretleri oluşuyor.

Hem Google AdWords reklam yönetimini gerçekleştirip temel düzey bilgi sahibi olan hem de internet reklamcılığına yeni başlayacak olan kişilerden bize birçok soru ulaşıyor. İşte cevap bekleyen o sorular;

Google reklam fiyatları her yerde aynı mı yoksa farklı mı? Standart bir liste fiyatı var mı?

Google AdWords fiyatları neye göre belirleniyor?

Reklam fiyatlarında belli bir standart maliyet var mı?

Google AdWords reklam çalışmasına karar verdim. Peki reklam kampanyalarımı nasıl takip edeceğim, AdWords hesabımı doğrudan görebilecek miyim?

Reklam vermeye karar verdikten sonra tüm detayları şeffaf bir şekilde görebilecek miyim yoksa çalıştığım şirketle hiçbir iletişim kurmayacak mıyım yani parayı ödeyince tüm süreç işlemiş olacak mı?

Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra Google’da ilk sırada çıkmak garanti mi?

Paramı boşa harcayıp zarar etmek istemiyorum, kesin geri dönüş alabilir miyim?

Reklam fiyatlarında bir üst sınır var mı? Daha çok reklam yatırımı yaparsam daha başarılı olur muyum?

 Gibi bize en çok gelen ve Google AdWords Reklam reklam fiyatları ile ilgili merek edilen tüm sorulara bu yazımızda yanıtları ile yer verdik.

1) Google reklam fiyatları her yerde aynı mı yoksa farklı mı? Bir standart var mı?

Google AdWords sisteminde reklam fiyatları her anahtar kelimede ya da alanda rekabet seviyesine göre değişim göstermektedir.

Türkiye için ortalama tıklama başı maliyetler 7 kuruş ile 4 TL arasında değişmektedir. Fakat 4 TL üst sınır diyemiyoruz. Bazı sektörlerde tıklama başı maliyetlerin daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

2)  Google AdWords’te fiyatlar neye göre belirleniyor?

Fiyatlar, reklam vereceğiniz alandaki rekabete ve olmak istediğiniz konuma göre değişmektedir. Aslında sabit bir fiyat olmadığı için tıklama başı ya da gösterim başı oluşan tutarlar ücretlendirmenin temelini oluşturuyor.

3)  Google reklamları için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Bütçenizi hangi amaçla, hangi kanallarda reklam vereceğinize göre ve o kanallardaki rekabet seviyesine göre değişiklik göstermektedir.

4)  Başlangıç için fazla bütçem yok nasıl başlamalıyım?

Fazla bütçesi olmayan reklam verenlere; hızlı ve direkt sonuç veren arama ağı reklamları ile başlayan ve sonrasında reklam iyileştirmeleri ile devam eden bir planımız var.

Reklam verilmesi istenilen anahtar kelimelerin, reklamveren ile ortak bir çalışma sonunda tespit edilmesi ve sonrasında amaca yönelik uygun reklam metinlerinin hedef kitlelere özel yazılıp, yayınlanması ile çalışmaya başlıyoruz.

5)  Maliyet çeşitleri neler?

Maliyet çeşitleri genel olarak görüntüleme başına (GBM), tıklama başına (TBM), bin gösterim başına (BGBM), edinme başına (EBM) maliyet olarak tanımlanır.

EG Bilişim, maliyet çeşitleri arasından en efektif, ölçülebilir ve geri dönüşüm oranı en fazla olan tıklama başına maliyet sistemini kullanır.

6)  Tıklandığında ödeme yaparsınız ne anlama geliyor?

Reklamlarınız gösterildiğinde ve ya yayınlandığında değil reklamınız tıklandığında kullanıcılar hedeflenen sayfaya ulaştığında para ödersiniz.

7)  İstediğim zaman bütçemi değiştirebilir miyim?

Google AdWords geleneksel reklam kanalları gibi geri dönüşü olmayan bir reklam kanalı değildir ve maliyetler yüksek değildir. Tıklama başına ücretlendirilir ve sürekli reklam performansınız ölçümlenir. İstediğiniz zaman günlük bütçenizi azaltıp arttırabilirsiniz.

8)  Google reklamları için günlük ya da aylık ne kadar bütçe ayırmalıyım?

İstediğiniz fiyat aralığında günlük bütçe belirleyebilirsiniz. Reklamlarınız tıklandıkça günlük bütçenizden ilgili tutar düşer.

Belirlemiş olduğunuz günlük bütçenin azalması veya bitmesi için reklamlarınıza tıklanması gerekir. Günlük ya da aylık ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği kampanya planınıza, rekabet durumuna ve hedef kitlenize göre belirlenir.

9)  Reklam bütçemi siz yönetir misiniz? Peki size ne kadar ödeyeceğim?

Google AdWords aylık reklam harcamanız üzerinden hesaplanan hizmet bedeli oranıyla (yüzde 15) size özel hizmet sağlanır ve kampanyalarınız planlanarak yönetilir.

10) Google reklam fiyatları neye göre belirleniyor?

Google reklam fiyatları, kampanya türlerine, anahtar kelimelere ya da reklamların bulunacağı yerlerdeki rekabet seviyesine göre değişmektedir. Rakiplerinizin teklifleri ve kalite puanları reklamlarınızın konumundaki maliyetini etkiler.

11)   Google reklamları için ödeme gerçekleştirdim. Peki şimdi ne kadar başarılı olacağım? Yani ilk sırada çıkabilecek miyim?

Hedefleriniz ile beraber bir kampanya stratejisi belirlenir, eğer hedefiniz belirli kelimelerde birinci sırada çıkmak ise size optimize (reklam iyileştirmesi) edilmiş reklam kampanyası ile en iyi konumda olacağınızın garantisini verebiliriz.

12)   Reklam bütçesi nasıl bitiyor?

Bütçenizin azalması ya da tamamen bitmesi için reklamlara tıklanması gerekir. Reklamlarınız, isterseniz günün belirli saatlerine bütçenizi hemen bitirmeyecek şekilde planlanır isterseniz de reklam vermeye başlanan saatten itibaren en hızlı şekilde maksimum tıklamayı alarak bitirilir.

13)   Günlük bütçem bitmezse ne olur?

Günlük bütçenizin bitmemesi durumunda bakiyeniz bir sonraki güne devreder. Diyelim ki 100 TL’lik günlük bütçeniz var ve siz bugün 80 TL harcama yapmışsanız 20 TL’niz devreder ve ertesi gün 120 TL harcayabilir. Toplam bütçeniz bitene kadar reklamlarınız devam edecektir.

14)   Google AdWords reklam çalışmasına karar verdim. Peki reklam kampanyalarımı nasıl takip edeceğim, AdWords hesabımı doğrudan görebilecek miyim?

EG Bilişim, Google reklamlarında profesyonelleşmiş bir AdWords ajansıdır ve şeffaf bir şekilde Google AdWords platformu üzerinden çalışır. Müşterilerimiz bizim düzenlediğimiz ve yönettiğimiz resmi Google AdWords platformu olan adwords.google.com.tr ‘ye giriş yaparak tüm süreçleri takip eder. Müşterilerimiz anahtar kelimelerini, reklamlarını ve tüm ayrıntıları görebilirler, ayrıca müşterilerimize günlük, haftalık ve aylık performans raporları göndermekteyiz.

15)   Paramı verdiğimde gerçekten reklama mı harcanacak yoksa güvenim suistimal edilip başkasının eline geçebilir mi?

Google Adwords’te ödemeniz yapılan anlaşma dışında başka amaçlarda yanlış kişilerin ellerine geçme ve kullanılma ihtimali yoktur.

16)   Paramı boşa harcayıp zarar etmek istemiyorum, kesin geri dönüş alabilir miyim?

EG Bilişim, reklamlarınızın kesin olarak gösterileceğinin ve reklamlarınızın tıklama almadan para harcamayacağının garantisini verir.

17)   Rakibim ya da beni sevmeyen birileri reklamlarıma tıklarsa ne olur?

Bir IP (İnternet Protokolü) adresinden birden fazla tıklama alırsanız bu sadece bir tıklama olarak sayılır ve kalanı için ücretlendirilmezsiniz. Eğer Google, bunun otomatik bir yazılım ya da benzeri bir illegal aktivite olduğunu tespit ederse hiçbir ücret ödemezsiniz.

18)   Maksimum Tıklama Başına Maliyet (Maks. TBM) ve Ortalama Tıklama Başına Maliyet (Ort. TBM) nedir?

Maksimum tıklama başına maliyet ödemeye razı olarak Google AdWords sistemine sunduğunuz en yüksek tutarı ifade eder. Google algoritmaları, her arama yapıldığında arka planda bir açık arttırma yapar ve Google AdWords sistemi reklamların kendi mevcut konumlarını hak edebilecekleri en düşük ücreti otomatik olarak hesap etmek için rakiplerinizin tekliflerini de hesaplayarak ilgili konumu elde edebileceğiniz en düşük tutarı hesaplar. Hak ettiğiniz reklam konumlarında gün sonunda hesap edilen ortalama tutar sizin o günkü ortalama tıklama başı maliyetinizi ifade eder, bu tutar ay bazında hesap edildiğinde aylık ortalama tıklama başı maliyetiniz (Ort. Tbm) oluşmuş olur.

19)   Fiyatlarda üst sınır var mı? Daha çok para verirsem daha mı başarılı olurum?

Aslında maksimum tıklama başına maliyet için bir üst sınır yoktur, anahtar kelimelerdeki rekabet oranına göre maliyetler değişkenlik gösterir. Türkiye’de tıklama başına maliyetler genelde 7 kuruş ile 4 TL arasında değişebiliyor.

Sağlam bir kelime analizi yaptıktan sonra işimizin işlevi ve niteliğine göre Türkiye Çapında Yapılacak Reklamlar ve il genelinde yapılacak reklamlar şeklinde tercih etmeliyiz.

Umarım bilgi işinize yarar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara