İçeriğin Kopyalanması Durumunda Ne Yapılabilir?

Amerikalıların bir lafı vardır; Content Is King! 

Evet içerik gerçekten de kraldır. Çünkü özgün içerikler arama motorlarının indekslerininin temelini oluşturur. Web’in kalan bölümü ise bu yazıların kopyalanması veya kısmi olarak değiştirilmesiyle şekilllenir.

Kopyalama durumu daha çok özgün içeriklerin otoriter olanlarında görülürken, otoriter olmayan içeriklerde ise bu durum pek sık görülmez.

 Korsan CD örneği üzerinden gidecek olursak, bir korsan CD’ciye gittiğinizde filmlerin genelde en çok izlenen, oscar veya cannes’te ödül almış olanlarından yani kısacası en kaliteli olanlarından oluştuğunu görürsünüz.

Ne de olsa en çok onlar satılıyor. İçerik tarafında da düzenli, özgün ve otoriter içerikler oluşturduğunuzda kopyalandığını görebilirsiniz. Bugün şu soruya değinelim: 

Yazdığım yazılar çalınıyor ve benden çalan siteler arama sonuçlarında benim sitemden daha üst sırada yer alıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?

Matt Cutts

Matt Cutts 27 Şubat 2014′te attığı bir tweet ile içeriğinizi kazıyan siteleri şikayet etmek için  bir bildirim platformu oluşturulduğunu duyurdu. Bu döküman aracılığıyla şikayetinizi google search ekibine iletebilirsiniz.

Dünyanın en büyük içerik kazıyıcısı Google’dır. Matt Cuts’ın yukarıdaki tweetine karşılık olarak Dan Barker’ın şu tweetine mutlaka bakın. 

Google İçerik Kazıyıcı

Unutmayın çekirge 1 zıplar, 2 zıplar. İçerik hırsızları bir noktaya kadar ilerler. Sonrasında ise ceza yerler ve kendilerini forumlarda çözüm ararken bulmaya başlarlar. Google bu konuda geçmişe göre oldukça büyük yol katetti.

Katetilecek mutlaka daha çok yol var ama web, milyarlık bir ortam ve yarattığı değerden dolayı manipilasyona oldukça açık.  

Orjinal içerik ile sitenizi sürekli beslerseniz bir müddet sonra yarattığı yüksek değeri kolaylıkla görürsünüz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara