Joomla Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Joomla ülkemizde ve dünyada wordpress gibi kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Son zamanlarda ülkemizde en çok kullanılan web sistemlerinden biridir. Ülkemizde blog konusunda wordpress nerelere geldiyse, portal konusunda da Joomla’nın aynı derecede ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bu sebeple Joomla SEO bölüm hakkında bir makale yazıyoruz.

JoomlaSEO açısından optimize edilebilmesine imkan veren birçok özelliğe sahiptir. Ayrıca sonrada ekleyebileceğiniz eklentilerle Joomla’nın SEO kabiliyetini daha da artırabilirsiniz. Biz ilk olarak Joomla standart SEO ayarlarıyla başlayacağız.

Joomla Genel SEO Ayarlari

Öncelikle admin panelinde Site / Genel Yapılandırma menüsü vasıtasıyla Genel Yapılandırma sayfasına girelim.
Arama Motoru Uyumluluğu Ayarlan
Arama Motoru Dostu Bağlantılar (‘ Evet © Hayır
Apache moöjrewrite?\ Kullan  EvetHayır
Adreslere Son Ek Ekle # Evet © Hayır
Evrensel Kod Takma Adları © Evet # Hayır

• Arama Motoru Dostu Bağlantılar: Bu ilk ayarı Evet yaparak kitabımızda daha önce izah ettiğimiz gibi bağlantılarımızın kodlardan arınmış, temiz ve arama dostu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayarı Evet yaptıktan sonra artık içerik girerken, Takma Ad kısmından sayfa bağlantınızı istediğiniz gibi oluşturabileceksiniz, içerik oluştururken Takma Ad alanını boş bırakırsanız, Joomla otomatik olarak dolduracaktır.

• Apache mod_rewrite’ı kullan: Arama motoru dostu linkler oluşturmamıza yardım eden mod_rewrite özelliği artık her kaliteli sunucuda mevcuttur. Bu ayara Evet demeden önce, sitenizin ana dizinindeki htaccess.txt dosyasını .htaccess olarak değiştirdiğinizden emin olun.

• Adreslere Son Ek Ekle: Bu ayarı Evet yaparak da adreslerinizin sonuna .html son ekini ekleme imkanına kavuşmuş olursunuz.

 Evrensel Kod Takma Adları: Bu özellik ile site bağlantılarında Türkçe karakter kullanabilirsiniz.

• Sayfa Başlıklarına Site İsmini Ekle: Dilerseniz tüm içerik başlıklarına site ismini ekleyebilirsiniz.


Joomla’da Title, Description ve Keyword Ayarları

Sitenize ait genel meta etiketlerini de yine SEO Ayarları’nda olduğu gibi Site/Genel Yapılandırma menüsünden gireceğiniz Genel Yapılandırma

sayfasındaki Site sekmesi Üstveri Bilgisi Ayarları kısmından ayarlayabilirsiniz.

• Açıklama: Bu kısma daha önce öğrendiğimiz prensiplere dikkat ederek site genel açıklamasını (description) girmelisiniz.

 Anahtar Kelimeler: Bu kısım ise site anahtar kelimelerini (keywords) gireceğiniz kısımdır.

Ayrıca bu bölümde yer alan Robotlar kısmından İndeksle, Tekip Et seçeneğini, arama motorları tarafından indekslenmesi istemediğiniz özel bir içeriğiniz olduğunda da İndeksleme, Takip Etme seçeneğini tercih etmelisiniz.
Yine bu bölümden içeriğin telif hakları ve yazar bilgisini de düzenleyebilirsiniz.

Joomla, dilerseniz her içerik için ayrı bir çalışma yapmanıza da imkan verir. Böylece her içerik için otomatik değil bizzat elle bilinçli olarak açıklamanızı ve anahtar kelimelerinizi oluşturabilirsiniz. Şekilde gördüğünüz gibi içerik oluştururken içerik düzenleme sayfasında sağ sütunda bulunan Üstveri Seçenekleri kısmından bu işlemi yapabilirsiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara