Kıl Çadır | Kıl Çadır İmalat Toptan Montaj ve Tamiratı

KIL ÇADIR

KIL ÇADIR

Filiz Dokumacılık

Günümüzde özellikle turizm bölgelerinde tercih edilen bir sistem olan kıl çadırlarında istenilen ölçülerde üretim yapmak ve istenilen amaca göre hizmet vermek mümkündür.

Kıl Çadırı Nedir?

İl il gezilerek hayvan kıllarının toplanması ve bu kılların kullanılması sonucu üretilen kıl çadırı, ülkenin dört bir yanından toplanılan bu kılların ip haline getirilmesi ve daha sonra dokunması sonucunda meydana getirilen kumaşların bir araya gelmesi ile yapılmaktadır.

Kıl Çadırının Özellikleri

Günümüzde birçok farklı bölgede farklı amaçlarla kullanılan bu çadırlar, pek çok farklı ve sevilen özelliği de içerisinde barındırmaktadır.

Kıl çadırlarının en sevilen özelliklerinin başında, çadırın dokumasının özelliğinin bir getirisi olan fare, yılan gibi zararlı hayvanları içeriye almasını engellemesi gelmektedir. Bunun sebebi tam olarak açıklanamamakla birlikte üzerindeki dokudan kaynaklı olduğu tahmin edilmektedir.

Günümüzde özellikle gölgelik oluşturma amacıyla kullanılan kıl çadırları, yazın sıcaktan kışın soğuktan korunmayı da sağlaması sebebiyle halen bazı bölgelerde barınma amacı ile de tercih edilmektedir.

Kıl çadırlarının bir diğer sevilen özelliği ise yağmurdan etkilenmemesi ve yağmur suyunun çadırın içerisine girmesinin mümkün olmamasıdır. Otantik bir dekor oluşturan kıl çadırlarında aynı zamanda havalandırma imkânı da olduğundan dolayı, rahatlıkla yemek pişirilebilmekte ve günümüzde özellikle Türk geceleri adı altında düzenlenene çeşitli etkinliklerde kültürümüzü yansıtmak için tercih edilmektedir.

Kıl Çadırı Modelleri

Göçebe hayatın bir parçası olan ve günümüze kadar değişim göstererek gelen, kültürümüzün en önemli parçalarından olan kıl çadırları, eski zamanlarda konaklama ve barınma amaçlı kullanılıyor olsa da günümüzde bu amacın dışına çıkmıştır.

Pek çok farklı amaçla kullanılabilen kıl çadırları, özellikle turistik mekânlarda kullanılarak yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Pek çok farklı internet sitesi ve firma satışı olan kıl çadırları, istenilen ölçülerde üretildiğinden dolayı istenilen amaca kolaylıkla hizmet verebilmektedir.

Dekorasyon amaçlı kullanılabildiği gibi, Yörük çadırı, otağ çadırı, Kırgız çadırı, Türkmen çadırı gibi o dönemlere ait bir hava yaratmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen kıl çadırları, bunların yanı sıra, gölgelik olarak ve düğün çadırları olarak da kullanılmaktadır. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara