SEO Nedir?

Seo Neden Gereklidir?

Neden Seo ; Zor bir iş olmasına rağmen , arama motoru optimizasyonunu bu kadar önemli ve avantajlı kılan nedir ? Bu aşamada öncelikle bu soruya yanıt vermek gerekir.

Seo Nedir?

SEO Nedir ? SEO İngilizce olarak “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. 

İnternette insanların, aradıkları bilgilere ulaşabilmek için % 90 civarında bir oranda arama motorlarını kullandıklarını ve rakamsal olarak bu oranın binlerce potansiyel ziyaretçi demek olduğunu söylersem arama motorlarının sitelerimizin ziyaretçi trafiğini arttırmadaki payını ve önemini en iyi şekilde ifade etmiş olurum. Yani sitenize ziyaretçi gönderme ihtimali olan kaynaklarının içinde arama motorlarının, diğer kaynakların toplamından kat kat fazla öneme sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik benzer bir geri dönüşümü başka yollarla elde etmeye (Örnek : Ücret karşığı reklam vermek )nazaran, son derece düşük maliyetli çalışmadır.

Yapılan bir araştırmada , arama motoru kullanıcılarının % 69 oranındaki kısmının ilk sayfada yer alan linkleri tıkladığı, % 89 kısmınında sadece ilk üç sayfada yer alan sonuçları inceledikleri ortaya çıkmıştır. Bu kadar düşük maliyet ve bu kadar büyük etki…Zor da olsa SEO çalışmalarının çok ciddiye almamız gerektiğini anlamak için bence yeterlidir.

Google Seo

Şüphesiz Türkiye’de aramaların büyük bir bölümü Google’da yapılmakta.  Doğal olarak seo hedeflerini Google’a yönelik planlamak gerekiyor. Google Seo çalışması,  Google dostu siteler oluşturma, kalite şartlarına uygun düzenlemeler yapılması ve hatta bir kademe daha atlayıp Google’ın ileride ne yapabileceğini tahmin etmeyi gerektirmekte.

Search Engine Optimization Google SEO Nedir? Arama motorlarından en yüksek sayıda ve nitelikli ziyaretçiyi çekmek için neler yapmak gerekmektedir.  Bilgi kirliliği içinde doğru bilgiye ulaşabileceğimiz kaynaklar nelerdir? 2004 ten günümüze birçok firmaya danışmanlık yapmaktayım. Sitemde deneyim ve düşüncelerimi paylaşacağım.

seo çalışmaları site içi:

Web sitesi içerisinde yapılacak düzenlemelerdir. Başlık etiketlerinin kullanımı, sitenin kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması, sitede kalma süresini artıracak çalışmaların yapılması gibi bir çok etken site içi Seo çalışmalarının temelini oluşturur.

 Aslında Seo'nun temeli, kullanıcı odaklı web siteleri olduğundan site içi optimizasyon önemlidir. Arama motorlarından gelen ziyaretçinin sitede aradığı içeriği bulması veya  diğer içeriklere de bakması (sayfa dolaşımını artırmak), sitede daha fazla zaman geçirmesini (sitede geçirilen süre) tetikleyecektir. Tüm bu çalışmalar, ziyaretçinin siteyi sevmesini, sadık kullanıcı haline gelmesini ve Google ve diğer arama motorlarında sitenin yükselmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, site içi optimizasyon Seo'nun temel taşıdır.

Site içi optimizasyonun en önemli unsurlarından bir tanesi kaliteli içeriktir. Google'ın yaptığı phantom 5 güncellemesinin ardından anlaşılan o ki; çok sayıda içeriğin hiç bir anlamı yok. 100 tane içeriği  bulunan siteye kıyasla, 10 tane kaliteli içeriğin bulunduğu sitelerin daha üst sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle sitede 10 binlerce yazı bulunması hiç bir şey ifade etmez, önemli olan kullanıcılara gerçekten aradığı bilgileri verecek, doğru içeriklerdir.

seo çalışmalarısite dışı:

Web sitesine dışarıdan yapılacak müdahaleler; arama motorlarındaki sıralamalarda daha üst sıralarda yer almayı kolaylaştıracaktır. Site dışı optimizasyon yapılırken, asla belli bir kalıp kullanılmaz.  Çünkü, her Seo uzmanının kendine özgü taktik ve stratejileri mevcuttur. Site dışı Seo çalışmaları backlinke (bağlantılara) dayalıdır. Bir çok yerde gördüğünüz tanıtım yazısı, yorumlar, forum tanıtımları gibi birbirinden farklı gibi görünse de temel olarak bunların hepsi birer backlink’tir.

Siteye dışarıdan  yapılacak Seo çalışmalarda, başarılı olmak için en fazla backlinke sahip olmak  gerekiyor. Rakiplerin aldığı backlinkleri analiz ettikten sonra, mümkünse aynı yerlerden backlink almak ve almadığı ancak kalite olan siteleri de üstüne eklemek gerekir.

SİTE İÇİ SEO ÇALIŞMALARI

Bursa Seo

Bursa Seo, ile bir web sayfasının Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaları bursa seo firmamız tarafından yapılmaktadır. Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin baş harflerinden meydana geliyor. Bursa Seo çalışmaları temel olarak ikiye ayrılır. Bunlar, site içi ve site dışı optimizasyon olarak ayrılır.

Çalışmalar ikiye ayrılmış gibi görünse de, birbirleri ile entegre şekilde ilerler. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen sitelerin, site içi ve site dışı çalışmalarını bir bütün olarak değerlendirmeleri  ve bu yönde ilerlemeleri gerekir.

Google Yönergelerine Uyun

Spam içerik veya black hat seo taktikleri eninde sonunda sitenize zarar verecektir. Google birkaç sene

öncesine kadar gizli yazıyı fark edemiyordu, fakat  şu an fark ediyor. İlk siteleri indeksten silindiğinde  firmaların düştükleri komik durumları hatırlıyorum. Google’ın zaman içerisinde spam içeriği daha iyi ayırt ettiğini unutmayın. Kirli link çalışmalarının da sonu bu şekilde olacak.  (bloglara abuk yorumlar hack link vs)

Seo Nasıl Yapılır?

Seo yöntemleri hakkında sağlıklı bilgi edinmek gerçekten zordu, bilgi ve deneyimin çok değerli olduğu arama motoru sıralaması yarışlarda uzmanlar kendine rakip yaratmak istemiyordu. Google web yönetici yardımları ve özellikle Matt Cutts’ın bu puslu havayı dağıttı. Bende sitemde kendi kullandığım seo araçları ve seo makalelerini deneyim süzgecinden geçirerek yayınlamaya karar verdim. İyi bir seo çalışması uzun vadeli bir öngörü (spamdan kaçınmak, arama gelişimini yorumlamak, ziyaretçi eğilimlerini anlamak), ciddi işletme bilgisi (kendinizi müşteri yerine koyup sitenin geliştirilmesi), linkleme ve web tasarım bilgisi gerektiri. Makaleleri okudukça daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Olmazsa olmazlar: Seo nedir ne işe yarar. Seo nedir nasıl yapılır sorularına en sağlıklı cevapları alabileceğiniz adresler:

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara