Web Tasarım Trendleri

Yine nasıl geçtiğini pek anlamadığımız bir başka yılı daha geride bıraktık. Her yıl olduğu gibi, bu sene de ritüeli bozmayıp 2018 yılının tasarım trendlerine göz atalım! Bu yılın trendleri aslında biraz da geçen yılı, yeni seneye taşıyacak gibi gözüküyor. Bakalım bu yılın ön görülerin de neler var?

Web Tasarım Çalışmaları 2019 - Responsive (Duyarlı) Tasarımlar

web tasarım Trendleri 2019

Son 2 yıldır net bir şekilde tasarım dünyasına hakim olan responsive tasarımlar bu yıl daha da vazgeçilmez olacak gibi görünüyor. Neredeyse responsive tasarıma sahip olmayan siteler ayıptan sayılacak. Aslında ihtiyaçlar bu fikri haksız çıkarmıyor.

 
Dijital tüketim arttıkça ve son kullanıcıya ulaşan cihazların görsel alan boyları farklılaştıkça duyarlı tasarımlara duyulan ihtiyaç daha da fazla hale geliyor. Özetle bu yıl da responsive geçecek!

Daha da Fazla Tipografi

Web tasarımında sınırlı font kullanımı, aşırı optimize görseller kullanma zorunluluğu gibi bir çok eşiğin geçilmesi ile doğan serbestlik, elbette daha kalifiye işler çıkmasına yol açıyor. Tipografik çalışmaların ağırlığı hem içerik sunumunda hem de estetik alanlarda iyice kendini göstermeye başladı ve bu trend bu yılda devam edecek gibi duruyor.

Artık web siteleri tek düze bir görsellik ve estetikten kurtularak daha minimal ancak çok daha estetik eserlere dönüşüyorlar.

Devasa Görseller

Tasarımcılar bir süredir tasarladıkları siteler için kullandıkları görsel büyüklüğü ve kalitesinde daha özgürler. Aslında bu durum tamamen yavaş internet, kota ve yükleme sorunları ile birinci derece ilişkiliydi. Bu sınırlar kalkmaya başladıkça, özellikle internet hızlarının artması ile daha büyük, hatta tüm sayfayı kaplayacak büyüklükte görsel ve video sunumları gittikçe artmaya başladı ve bu sene de bu şekilde devam edecek gibi.

Bu durum elbette ki estetik açıdan tasarımcıların elini güçlendiriyor, ancak kullanılan görsel öğeler kaliteli olduğu sürece tabii.

Flat Tasarım

Daha önce de söylediğim gibi flat tasarım disiplini bir süredir gündemde zirvede ve uzun süre yerini koruyacak gibi duruyor.Yıllar içerisinde bir çok tasarım trendine tanık olduk, ve bu akımları tasarımlarımıza uyarladık. Ancak Flat tasarım ve minimalist yaklaşımlar kadar kendini iyi, kolay, hızlı ifade eden bir trend daha önce ortaya çıkmamıştı. Bu ve özellikle fonksiyonel sebeplerle flat tasarım trendi sadece 2015’te değil sonraki yıllara da damga vuracak gibi gözüküyor.

Biraz da Fonksiyonalite

Tasarım trendlerinin yanı sıra biraz da tasarımların asıl amacı olan arayüz fonksiyonlarındaki estetik gelişime bakalım. Bu sene neleri daha fazla göreceğiz.

Mikro Etkileşimler

Önümüzdeki dönemde bizi daha iyi tanımak için daha çok soran ve öğrenen web siteleri ile karşılaşacağız. Ancak bu işleri yaparken kullanıcının da keyfini kaçırmamak lazım elbette. Bu yüzden siteler üzerinde hareket eden kullanıcıları mikro interaksiyonlar ile yönlendiren çalışmaları daha fazla görebiliriz. Küçük modal pencereler, mini oylama eklentileri ve benzeri uygulamalar karşımıza daha çok çıkacak.

Hayalet butonlar

Evet! Bir aksiyon butonunun dikkat çekiciliğine sahip olmasa da tasarım içinde kendine çok estetik şekilde yer bulabilecek bu buton tipleri önümüzdeki dönemin modası olmaya aday.

Çalışan butonlar

Bu ne Türkçe’de ne isim verilebilir bilemiyorum ancak bastığınız zaman hareketlenen butonlar yine o minik etkileşimlere dahil olarak karşımızda olacak yeni dönemde. Örneğin bir arama yaptığınız da girdiğiniz bekleme ya da yükleme sürecinde bastığınız butonun bir bekleme ikonuna dönüşmesini örnek olarak verebiliriz.

Renkler

Bu yıl renkler üzerine söylenecek çok fazla bir şey yok aslında, geçen yıl olduğu gibi ağırlıklı olarak pastel ve mat renkler, daha çok Flat Tasarım’larda kullanılan yegane renkler olacak. Ancak flat renk paletinin geçtiğimiz yıllardaki kadar dar bir yelpazede kalacağını sanmıyorum.

Tasarımcılar aynı düzlemde daha yaratıcı renkler ile ekranlarımızda boy gösterecekler bence!

Hepinizi bol renkli ve yaratıcı bir yıl dilerim...

Teklif iste

2019 Logo Tasarım Çalışmalarımız

logo tasarım firmaları, bursa logo tasarım firmaları, logo tasarım fiyatları, logo tasarım şirketleri, logo çalışması, Bursa logo tasarım, bursa logo tasarım yaptırmak, bursa fsm, bursa osmangazi, bursa nilüfer, bursa yıldırım,  

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara